VALLEY HS BASEBALL SCHEDULE
Monday’s Games – Feb. 26
Non-District
Edinburg North 3, Los Fresnos 0
San Benito 2, Edinburg Economedes 1
Falfurrias 4, Hidalgo 3, 9 innings
Weslaco High 6, Edinburg High 5
Lyford 22, La Feria 18
PSJA High 11, Brownsville Hanna 0
Mission Veterans 19, Raymondville 0
Harlingen MMA 11, Progreso 2
Tuesday’s Games – Feb. 27
District 31-5A
McAllen High 3, McAllen Rowe 2
McAllen Memorial 9, PSJA North 4
Sharyland High 10, PSJA Memorial 0, 5 innings
Edinburg Vela 14, PSJA Southwest 1, 5 innings
Sharyland Pioneer 3, Valley View 0
District 32-5A
Brownsville Lopez 5, Edcouch-Elsa 4
Weslaco East 14, Brownsville Pace 0, 5 innings
Brownsville Porter 3, Mercedes 0
Brownsville Veterans 23, Donna North 0, 5 innings
Harlingen South 5, Donna High 2
Non-District
La Joya High 14, Harlingen High 3
Laredo United South 3, Roma 2
Rio Hondo 12, Lasara 0, 5 innings
La Villa 23, Monte Alto 8
Thursday’s Games – Feb. 29
Non-District
Tournaments
Tony Rico Mid Valley Classic
At Weslaco High
Mission High 5, Harlingen South 0
Weslaco High 2, Edinburg North 1
Weslaco High 7, Laredo LBJ 1
Laredo LBJ 8, Edinburg High 4
At Weslaco East
Valley View 11, Donna High 1
Edinburg High 6, Weslaco East 3
Harlingen South 5, Laredo Nixon 5
Valley View 10, Weslaco East 0
Brownsville ISD Tournament
Pool A at Lopez
Port Isabel 6, La Joya Juarez-Lincoln 4
Brownsville Lopez 5, La Joya Juarez-Lincoln 2
Port Isabel 5, Brownsville Lopez 2
Pool B at Pace
Brownsville Hanna 2, Brownsville Pace 1
Brownsville Hanna 7, Raymondville 4
Raymondville 7, Brownsville Pace 1
Pool C at Porter
Brownsville Porter 3, Lyford 0
Brownsville Veterans 11, Lyford 0
Brownsville Veterans 3, Brownsville Porter 1
Pool D at Lopez
San Benito 6, Donna North 0
Edinburg Economedes 4, San Benito 0
Calallen Tournament
La Joya Palmview 4, McAllen Memoria 0
SA Wolverines 8, Hidalgo 1
Laredo United 6, PSJA High 1
Mission Veterans 0, La Joya High 0
Brownsville Rivera 4, McAllen High 0
PSJA High 5, Beeville 0
La Joya Palmview 3, Gregory-Portland 1
Bishop 5, Mission Veterans 1
Laredo United 9, Edinburg Vela 1
Sharyland High 4, Flour Bluff 0
McAllen Memorial 2, Calallen 1
Tuloso-Midway 7, La Joya High 0
Crosby 8, McAllen High 2
Alice 5, Edinburg Vela 3
Hidalgo 6, Brownsville Rivera 3
Tuloso-Midway 4, Sharyland High 1
Corpus Christi Coaches Association Tournament
Corpus Christi Veterans 9, Harlingen High 2
Edcouch-Elsa 4, Banquete 1
Harlingen High 9, Corpus Christi Miller 0
Laredo United South 2, Los Fresnos 0
PSJA North 9, Orange Grove 1
Los Fresnos 9, San Antonio Stevens 1
San Antonio South San 10, Edcouch-Elsa 0
San Marcos 7, PSJA North 0
La Villa Tournament
Edinburg IDEA Quest 3, Monte Alto 2
Edinburg IDEA 3, San Benito IDEA 1
Rio Hondo 10, Edinburg IDEA Quest 0
Edinburg IDEA 6, La Villa 1
Mercedes Knights of Columbus Tournament
Mercedes 3, PSJA Southwest 0
PSJA Memorial 2, Grulla 1
Santa Rosa 8, Progreso 5
La Feria vs. Brownsville St. Joseph
San Antonio Tournament
McAllen Rowe 3, Del Rio 1
McAllen Rowe 3, San Antonio Southwest 2
Sharyland Pioneer 13, Richland 2
Sharyland Pioneer 23, San Antonio Madison 6
San Antonio Churchill 8, Rio Grande City 1
San Antonio O’Connor 7, Rio Grande City 1
Franklin 9, Roma 8
Southwest Legacy 5, Roma 4
Friday’s Games – March 1
Non-District
Tournaments
Tony Rico Mid Valley Classic
At Weslaco High
Edinburg High 3, Valley View 3
Laredo Nixon 1, Donna High 0
Weslaco High 8, Harlingen South 2
Mission High 4, Donna High 2
At Weslaco East
Weslaco East 6, Edinburg North 2
Mission High vs. Laredo LBJ, 12:30 p.m.
Laredo Nixon 4, Edinburg North 1
Brownsville ISD Tournament
Pool A and B at Lopez
La Joya Juarez-Lincoln 10, Brownsville Pace 6
Brownsville Lopez 4, Raymondville 3
Brownsville Hanna 9, Port Isabel 2
Pool D at Lopez
Edinburg Economedes 4, Donna North 3
Pool C and D at Porter
Lyford 10, Donna North 2
Brownsville Porter 3, San Benito 2
Brownsville Veterans 9, Edinburg Economedes 1
Calallen Tournament
McAllen High 4, Laredo United 0
Edinburg Vela 1, SA Wolverines 1
Mission Veterans 7, Beeville 6
Sharyland High 5, Hidalgo 0
Sweeny 7, PSJA High 2
Bishop 4, McAllen High 1
La Joya Palmview 7, SA Wolverines 6
La Joya High 3, Beeville 0
Sharyland High 2, Gregory-Portland 1
Edinburg Vela 2, Bishop 1
La Joya Palmview 3, Laredo United 2
Robstown 4, La Joya High 2
Brownsville Rivera 3, Gregory-Portland 2
Flour Bluff 4, Mission Veterans 2
Tuloso-Midway 5, PSJA High 1
McAllen Memorial 11, Flour Bluff 4
Alice 7, Hidalgo 0
McAllen Memorial 2, Robstown 0
Brownsville Rivera 4, Alice 4
Corpus Christi Coaches Association Tournament
Austin Anderson 5, Harlingen High 1
PSJA North 12, San Antonio Harlan 7
Los Fresnos 5, Falfurrias 2
Corpus Christi London 7, Harlingen High 1
Cedar Park 7, Edcouch-Elsa 0
PSJA North 4, Corpus Christi Moody 0
Corpus Christi King 8, Edcouch-Elsa 1
Los Fresnos 12, Corpus Christi Carroll 0
La Villa Tournament
Rio Hondo 7, Edinburg IDEA 2
La Villa 6, Edinburg IDEA Quest 5
La Villa 5, San Benito IDEA 4
La Villa 7, Edinburg IDEA 4
Championship Game: Rio Hondo 11, La Villa 1
Mercedes Knights of Columbus Tournament
Mercedes 10, Santa Rosa 1
PSJA Memorial 4, Brownsville St. Joseph 2
San Antonio Tournament
McAllen Rowe 4, Franklin 3
Del Rio 8, Roma 1
McAllen Rowe 11, Highlands 0
San Antonio Wagner 3, Roma 2
Cibolo-Steele 3, Rio Grande City 0
Sharyland Pioneer 6, Eagle Pass 2
Sharyland Pioneer 8, Smithson Valley 3
Saturday’s Games – March 2
Non-District
Tournaments
Tony Rico Mid Valley Classic
At Weslaco High
Semifinal – Weslaco High 3, Valley View 2
Championship Game, Weslaco High 10, Mission High 0
Brownsville ISD Tournament
At Lopez
3rd Place Game: Edinburg Economedes 13, Port Isabel 10
Championship Game: Brownsville Veterans 5, Brownsville Hanna 2
Calallen Tournament
PSJA High 4, Gregory-Portland 2
Crosby 10, Edinburg Vela 0
Flour Bluff 6, Brownsville Rivera 0
La Joya High 1, Bishop 0
McAllen High 2, Beeville 0
Mission Veterans 9, Calallen 5
Sweeny 6, McAllen Memorial 5
La Joya Palmview 3, Alice 1
Sharyland High 5, Sinton 2
Calallen 6, Hidalgo 3
Mercedes Knights of Columbus Tournament
PSJA Memorial 4, Brownsville St. Joseph 2
Brownsville St. Joseph 5, Grulla 2
Mercedes 8, PSJA Memorial 5
Corpus Christi Coaches Association Tournament
Semifinal: Los Fresnos vs. San Marcos 6, La Feria 5
Corpus Christi Moody 4, Edcouch-Elsa 3
Harlingen High 7, Corpus Christi Carroll 4
San Antonio Tournament
San Antonio Southwest 8, Roma 0
Socorro 10, Rio Grande City 3
McAllen Rowe 13, San Antonio Southwest Legacy 0
Boerne 7, Sharyland Pioneer 6